Projekt restauracji

Projektowanie przestrzeni wykorzystywanych komercyjnie musi nieść ze sobą, poza oczywistą estetyką, również walory użytkowe. Chcemy żeby klienci z chęcią do nas wracali, chętniej kupowali nasze towary czy korzystali z usług. Musi być więc balans miedzy oczekiwaniami włascicieli firmy, a pewną skutecznością przestrzeni, która będzie służyć do sprzedaży towarów czy usług.

Do tego istotna jest zarówno wiedza jak i doświadczenie projektanta. Korzystając z mojej pomocy możesz optymalnie wykorzystać swoje pomieszczenia komercyjne, biuro czy sklep - przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej estetyki zgodnej z Twoimi oczekiwaniami. Poniżej przykłady moich projektów - mała restauracja PhoShop w Łodzi, w której starałam się wydobyć jak najwięcej przestrzeni i zapewnić również wygodną obsługę (w obiekcie można zamawiac również dania na wynos). Całość, z tego co wiem, spełniła oczekiwania właścicieli oraz klientów :)

A kolejne zdjęcia to mój projekt dla "alternatywnego fitnessu" czyli Lido Move Studio, również z Łodzi - jednak tego typu przestrzenie to temat na kolejny wpis.